Styl Architektoniczny Arabski “Doha – Qatar” ( Katar )

Budynki są zaprojektowane na wzorach architektonicznych zaciągniętych ze Stylu Arabskiego ze państwa o nazwie Qatar ( Katar ) z miasta „DOHA” ( Ad-Dauha ) z nad Zatoki Perskiej z półwyspu Arabskiego.
Wzory architektoniczne do opracowania tego „nowego” , a zarazem „starego” stylu architektonicznego, zostały zaczerpnięte nie tylko z samego miasta Doha, ale nawiązuje do tradycyjnych Arabskich wzorów architektonicznych typowych dla tej kultury.

Styl Architektoniczny Arabski, powstał jako jeden z pierwszych na świecie, już na 1000 lat przed naszą erą i jest znany na całym świecie.
W szybko rozbudowanym, bardzo nowoczesnym mieście Doha w państwie o nazwie Qatar ( Katar ) nad Zatoką Perską na półwyspie Arabskim, projektanci nowoczesnych budynków, zaciągali stare, tradycyjne wzory z architektury Arabskiej, modyfikując je na czasy współczesne XXI wieku. Więc i Biuro Projektowe Architektoniczne „Domy z całego świata” 28-200 Staszów ul. Kościelna 12a, województwo Świętokrzyskie, Polska, mgr inż. Leszek Jackowski w bardzo podobny sposób na bazie starych, tradycyjny wzorów architektonicznych Arabskich, zaprojektowało podobne, ale jednak znacznie różniące się, od współczesnych projektantów miasta Doha, swoje odrębne nowe wzory Architektoniczne dla Stylu Arabskiego pod nazwą „Doha-Qatar”.

Arabski Styl Architektoniczny „Doha-Qatar” różni się od Arabskiego Stylu Architektonicznego „DUBAJ” , przede wszystkim, innymi oknami i drzwiami, typowymi dla tradycyjnej kultury Arabskiej oraz dodatkowymi elementami architektonicznymi typowymi dla tradycyjnej kultury Arabskiej, jak na przykład dach w kształcie kopuły oraz małe daszki w kształcie ściętych stożków, które projektuje się po przez wykonanie ich z konstrukcji żelbetowych pokrytych blachą płaską na rąbek stojący pojedynczy (lub rąbek stojący kątowy, albo rąbek stojący podwójny), pomalowana w zaproponowane w projekcie kolory. Arabski Styl Architektoniczny „Doha-Qatar”
w opracowanych projektach przez Biuro Projektowe Architektoniczne mgr inż. Leszek Jackowski , jest przeznaczone przede wszystkim dla osób chcących mieszkać w niepowtarzalnych budynkach, z indywidualnymi rozwiązaniami, jakich nie posiada żaden jego sąsiad. Budynek mieszkalny w tym stylu świadczy o szczególnym zainteresowaniu kulturą ogólnoświatową jego właściciela. W kulturze Europejskiej również spotyka się budynki o dachach w kształcie kopuły lub ściętego stożka na przykład w Rosji w Cerkwiach Prawosławnych. Arabski Styl Architektoniczny „Doha-Qatar”, nawiązuje i zarazem jest znany przede wszystkim z filmów i baśni oraz legend. Z opinii oraz analizy architektonicznych, rynku budowlanego w Europie jaki i również w Polsce, ten styl przede wszystkim podoba się dzieciom do lat 15 i jest przez nich najlepiej rozumiany. Również można zastanowić się nad nietypowością współczesnych budynków w Europie, czy Ameryce czy np. w Australii w Sydnej – budynek Opery, lub budynek Centrum Pompidou w Paryżu we Francji.

Krótka wzmianka historyczna: Doha jest największym miastem w państwie o nazwie Qatar ( Katar ) , znajdującym się na półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską i w styczniu 2022 roku liczyło 2,38 miliona mieszkańców. Jest to ośrodek finansowy dobrze znany w krajach Arabskich oraz znaczący na świecie ośrodek turystyczny.
Na terenie miasta Doha, zostały wybudowane bardzo nowoczesne budynki mieszkalne, restauracje i hotele itp. Doha jest to miasto jedno z najbardziej nowoczesnych na świecie o architekturze bardzo ciekawej i nowatorskiej. W Doha są dwa bardzo nowoczesne porty w kształcie koła dla jachtów dalekomorskich wraz z hotelami, restauracjami i pełną bazą turystyczną dla zwiedzających z całego świata. Zwiedzanie i oglądanie tego miasta polega przede wszystkim na podziwianiu nie tylko starych zabytkowych budynków, ale przede wszystkim na zwiedzaniu bardzo nowoczesnych budynków wybudowanym w Stylu Architektonicznym Arabskim zmodyfikowanym na XXI wiek – i to się właśnie podoba wszystkim turystom z całego świata.

„Doha-Qatar” jest to wzór architektoniczny unowocześniony, który w około 70% nawiązuje do starej tradycyjnej kultury architektonicznej Arabskiej, a w około 30% jest przeprojektowany w nawiązaniu do wzorów architektonicznych z XXI wieku, dobrze zrozumiałych przez Europejczyków, jak i również Polaków.

Do szybkiego i łatwego wybudowania tych budynków na terenie działki Inwestora została opracowana konstrukcja żelbetowa o nazwie: „SYSTEM ŻELBETOWY PODWÓJNYCH NADPROŻY”.

W swoich prezentowanych projektach Biuro Projektowe Architektoniczne mgr inż. Leszek Jackowski, 28-200 Staszów ul. Kościelna 12a, opracowało specjalny “SYSTEM ODWADNIANIA TARASÓW ZIELENI”.

Jedynym autorem tego unowocześnionego Stylu Architektonicznego Arabskiego o nazwie „Doha-Qatar” oraz konstrukcji żelbetowej o nazwie „SYSTEM ŻELBETOWY PODWÓJNYCH NADPROŻY” jest mgr inż. Leszek Jackowski 28-200 Staszów ul. Kościelna 12a , województwo Świętokrzyskie, Polska
Biuro Projektowe Architektoniczne „Domy z całego świata”, www.domyzcalegoswiata.pl , tel. 15-864-35-51 lub tel. 504-98-57-39.

0 Comments