Kalkulacja cenowa ryzyka finansowego budowy „Restauracji poziomu pierwszego 1” – „Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2”, typu: “Pub” (“Piwiarnia”).
Ze względu na gabaryty restauracji minimalna wymagana działka budowana pod budowę tej restauracji, jest o powierzchni 7 arów. Przy czym to jest działka na którą wchodzi tylko sam budynek wraz z tarasami konsumpcyjnymi i ma zachowane minimalne odległości od działek sąsiednich. Więc, aby budynek restauracji w pełni spełniał swoje przeznaczenie i podkreślał swoje walory architektoniczne, gastronomiczne oraz był odpowiednio zlokalizowany w stosunku do sąsiednich budynków, zalecane jest kupienie pod budowę tej restauracji działki o powierzchni 10 arów.
Ponieważ budowa takiej restauracji kosztuje około 580.000zł, bez względu na jej lokalizacją, więc najważniejszym i najtrudniejszym etapem budowy tego budynku komercyjnego (czyli budynku przynoszącego zyski i utrzymanie dla całej rodziny posiadającej ten budynek oraz jej pracowników) jest znalezienie działki budowlanej o dobrej lokalizacji, oczywiści biorąc pod uwagę dostęp do klienta.
Nie zaleca się kupowania działki taniej w nie atrakcyjnym miejscu, bez tak zwanego „dobrego dostępu do klienta”, gdyż wówczas nie ma możliwości uzyskania żadnych racjonalnych korzyści finansowych z prowadzenia owej restauracji. Więc za działkę lepiej jest zapłacić więcej pieniędzy i mieć konkretne zyski, gdyż budowa restauracji bez względu na lokalizację działki zawsze kosztuje 580.000zł. A restauracja jest budynkiem komercyjnym (zarobkowym, dochodowym), a nie budynkiem mieszkalny.
Do kalkulacji ryzyka finansowego inwestycji związanej z budową „Restauracji Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1” przyjęto lokalizacją budynku restauracji na osiedlu mieszkaniowym bloków wielorodzinnych w Krakowie.
Do oszacowania kosztów przyjęto działkę na osiedlu mieszkaniowym bloków wielorodzinnych w Krakowie z dobrym dostępem do klienta o powierzchni 10 arów w cenie po 20.000zł za jeden ar.
10 arów x 20.000zł/ar = 200.000zł
Wartość zakupionej działki pod budowę restauracji wynosi 200.000zł.
Ze względu na układ architektoniczno-konstrukcyjny budynku (kondygnacja o pełnej wysokości 3,10m), do wyceny budowy budynku restauracji przyjęto ceny z Krakowa:
– powierzchnia użytkowa budynku parterowego 157m2 x 3.700zł/m2 = 580.900zł
Budowa restauracji: = 580.900zł
Cały „szacowany” koszt budowy restauracji wraz z zakupem działki to 580.900zł + 200.000zł = 780.900zł. Jest to kwota jaką powinien mieć inwestor na budowę projektowanej przedmiotowej restauracji wraz z zakupem pod nią działki budowlanej.
UWAGA: Słowo „szacowany” koszt budowy restauracji oznacza to, że: ostateczny koszt budowy restauracji zależy od jakości zastosowanych przy budowie restauracji materiałów budowlanych. A więc od ceny zastosowanych materiałów wykończeniowych. Rozpiętość cenowa materiałów wykończeniowych sprzedawanych w polskich hurtowniach budowlanych, jest o rozpiętości pomiędzy najtańszym produktem, a najdroższym produktem nawet trzykrotna, np. płytki ceramiczne, można kupić w cenie 40zł/m2 , a również można płytki kupić za cenę 120zł/m2 .
Prace wykończeniowe stanowią 50% kosztów całej budowy.
Koszt budowy budynku restauracji, również zależy od stawek roboczo-godziny za jakie robotnicy wybudują budynek. Stawki te są różne, w zależności od rejonu Polski. Do oszacowania kosztów budowy restauracji przyjęto stawki z terenu województwa Małopolskiego.
„Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1” jest to budynek parterowy w który jest zaprojektowany pod działalność gastronomiczną typu „Pub” („Piwiarnia”), więc absolutnie nie można jej budować przy drogach tranzytowych, typu: autostrada, droga ekspresowa, droga krajowa i wojewódzka, ze względu na to, że kierowcy TIRów, czy kierowcy samochodów osobowych wraz ze swoimi pasażerami podczas jazdy samochodem nie piją żadnych napoi alkoholowych, tylko jedzą objad i piją coca cola lub kawę czy napój energetyczny.
„Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1” jest typu „Pub” „Piwiarnia” to ze względu na przewidzianą technologię w budynku w tej restauracji można tylko sprzedawać: piwo, wino, wódkę, coca cola, sprite, seven up, wodę mineralną oraz przekąski typu: chipsy, paluszki, pop corn (prażona kukurydza), orzeszki i batoniki mars, milkiway, bounty, oraz gotowe foliowane ciasteczka kupione na hurtowniach spożywczych.
Więc do analizy przyjęto lokalizację budynku „Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1” jest typu „Pub” „Piwiarnia” na osiedlu mieszkaniowym bloków wielorodzinnych w Krakowie, gdzie pod ten typ restauracji jest najwięcej klientów. Wobec tego działki pomiędzy blokami są znacznie tańsze niż w częściach centralnych miast. Nie należy kupować i budować budynku restauracji na osiedlach domków jednorodzinnych ze względu na małą ilość klientów.
Określenie maksymalnej ilości klientów jaka może wejść do lokalu w jedne chwili. Ze względu na to że „Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1” jest typu „Pub” „Piwiarnia” to jest to typ lokalu towarzyskiego, czyli zakłada się, że każdy klient w tej restauracji przesiaduje dwie godziny i średnio spożywa w ciągu tych dwóch godzin 3 piwa i je 1 paczkę paluszek. Przyjęto, że lokal jest czynny 8 godzin na dobę w godzinach od 16:00 do godziny 24:00 i zatrudnionych w nim jest 2 pracowników. Jeden jako barman, a drugi jako zaopatrzeniowiec.
powierzchnia Sali konsumpcyjnej 82,38m2 : 3m2 (powierzchnia na jednego klienta) = 27,46 klientów
W restauracji w jednej chwili maksymalnie może przebywać w ciągu dwóch godzin 27 klientów.
Do analizy przyjęto, że w ciągu 8 godzin czynnego codziennie lokalu co 2 godziny zmienia się średnio 20 klientów w 4 zmianach – na jeden dzień.
Więc przyjęto do analizy, że w ciągu dnia może być: 4 zmiany x 20 klientów = 80 klientów na dzień.
Do analizy przyjęto jaki zarobek (zyski) można osiągnąć z tej „Restauracja Tradycyjny Zamkowy Europejski Francuzki 2” – „Restauracja poziomu pierwszego 1”, przyjęto szacunkowo, że każdy klient kupi średnio po 3 piwa i 1 paczkę paluszków i skonsumuje je w ciągu dwóch godzin w restauracji:
– piwo 0,5 litra cena 10zł – zarobek na czysto 5zł
– paczka paluszków cena 6zł – zarobek na czysto 2zł
czyli:
( 8 (godzin czynna restauracja) : 2 (godzin siedzi klient w restauracji) ) x 20 (klientów w ciągu dwóch godzin) x ( 15zł (zysk 3 piwa 0,5 litra) + 2zł (zysk paczka paluszków) = 4 (zmiany klientów w restauracji na dobę) x 20 (klientów na jedną zmianę) x 17zł (zysk 3 piwa i paluszki) = 1.360zł (zysk na jedną dobę)
Zysk na jeden miesiąc:
30dni x 1.360zł ( zysk na dobę ) = 40.800zł (zysk na jeden miesiąc)
Zysk na rok:
40.800zł (zysk na miesiąc) x 12 miesięcy = 489.600zł (zysk na rok)
W restauracji jest czynna 8 godzin na dobę i pracuje w niej 2 pracowników.
Połowa zarobionych pieniędzy w restauracji – 489.600zł : 2 = 244.800zł, czyli kwota 244.800zł która jest przeznaczona na co miesięczne wypłaty dla pracowników i właściciela restauracji .
244.800zł : 12 miesięcy = 20.400zł – jest to miesięczna kwota przeznaczona dla 2 pracowników
20.400zł(miesięczna wypłata dla 2 pracowników) : 2 pracowników = 10.200zł – jest to miesięczna wypłata brutto dla każdego z 2 pracowników.
6.936zł – jest to miesięczna wypłata netto dla każdego z 2 pracowników.
Pozostała zarobiona kwota, w wysokości 244.800zł stanowi tylko wyłączny zysk dla właściciela restauracji i tworzy ona stopę zwrotu dla nowo-wybudowanej restauracji.
Wyliczenie stopy zwrotu inwestycji:
– roczny zysk restauracji, który ma tylko właściciel restauracji – 244.800zł
– koszt budowy restauracji wraz z zakupem działki – 749.000zł
Stopa zwrotu budowy restauracji = 780.900zł / 244.800zł = 3,19 lata
Cała inwestycja polegająca na zakupie działki budowlanej i budowie restauracji zwróci się właścicielowi restauracji po ponad trzech latach , a dokładniej pisząc po 39 miesiącach.
Inwestycja, która zwraca się po ponad trzech latach w 100% – to znaczy, że jest to bardzo dobra inwestycja.
Za dobre inwestycje biznesowe uważa się takie, które zwracają się w 100% w przedziale czasowym od 5 lat do 10 lat. Zazwyczaj budynek po 10 latach użytkowania wymaga lekkiego remontu.
Ostania bardzo ważna uwaga: Najważniejsze jest kupienie działki o dobrej lokalizacji z dobrym dostępem do dużej ilości klientów, nawet kiedy za nią więcej się zapłaci, gdyż głównie to gwarantuje sukces nowej inwestycji w tym biznesie. Jeśli wybuduje się budynek restauracji w złej lokalizacji, to wówczas jest go bardzo trudno komukolwiek sprzedać. Absolutnie nie należy budowanie restauracji (budynek komercyjny – zarobkowy) traktować jak budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego, czy bloku mieszkalnego wielorodzinnego.